Piekary Śląskie

Powietrze jest w bardzo dobrej jakości - odetchnij pełną piersią

Średnie zanieczyszczenie powietrza w Twoim mieście 5 µg/m3

Wczorajszy wynik: 7 µg/m3

SMOG – definicja

5016

Choć słowo smog pada bardzo często w dyskusjach dotyczących zmian klimatycznych, ekologii czy zdrowia publicznego, nie jest łatwo wydobyc od rozmówcy właściwą definicję smogu. Czym jest smog? Na co wpływa i skąd się bierze? Jakie są rodzaje smogu?

Zacznijmy od początku. Czym jest smog?

Termin smog powstał z połączenia dwóch angielskich słów: smoke (ang.: dym) oraz fog (ang.: mgła). Smog jest – najprościej mówiąc – zjawiskiem atmosferycznym, jednak nie występującym naturalnie, a sprowokowanym działalnością człowieka oraz niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Na powstawanie smogu wpływa zanieczyszczenie powietrza – na przykład wskutek spalin generowanych przez samochody – a także brak wiatru oraz zamglenie. Warto wiedzieć, że w skład smogu wchodzi wiele szkodliwych związków chemicznych (np. tlenek siarki oraz tlenek azotu), pyły zawieszone oraz tzw. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, pochodzące głównie ze spalania węgla, ropy naftowej oraz pochodnych. Pyły zawieszone obecne w smogu to substancje trujące, mogące przedostawać się do układu krążenia. Najczęściej występujące to pył PM 2,5 oraz PM 10. Oba rodzaje pyłów docierają do płuc, zaś mniejsza wersja (o średnicy 2,5 mikrometra) dociera jeszcze dalej – aż do krwiobiegu.

Na co wpływa smog?

Związki obecne w smogu w połączeniu z wilgotnością stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Na smog powinni uważać przede wszystkim alergicy oraz chorzy na astmę czy wszelkie choroby układu oddechowego. To niestety nie koniec szkodliwego wpływu smogu na zdrowie. Wspomniane już pyły zawieszone obecne w smogu są zaliczane przez World Health Organization do kancerogenów z powodu ich wpływu na zwiększenie zachorowalności na raka płuc. Poza tym mają zły wpływ na wydolność wątroby, nerek oraz innych organów.

Skąd się bierze smog?

Głównym „twórcą” smogu są ludzie. Najbardziej szkodliwe dla atmosfery jest spalanie śmieci, węgla niskiej jakości, tzw. mułów czy drewnianych elementów – na przykład po starych meblach. Niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z ogrzewania domów, powodują ponad 83% stężenia pyłów PM w powietrzu. Innymi czynnikami ludzkimi wzmagającymi wytwarzanie smogu są prace koksowni oraz szeroko pojęty transport drogowy. Z kolei naturalnymi czynnikami sprzyjającymi smogowi są duże zamglenia, wynikające z wysokiej wilgotności powietrza oraz brak wiatru.

Rodzaje smogu

Wyróżniamy dwa odrębne typy smogu, które wzięły swe nazwy od miejsc, dla których są charakterystyczne:

  1. Smog londyński -występuje od listopada do stycznia. Zawiera głównie tlenek siarki, tlenek węgla, tlenek azotu, sadzę oraz pyły zawieszone. W skrajnych przypadkach smog londyński może utrzymywać się aż do zakończenia sezonów grzewczych w miastach.
  2. Smog typu Los Angeles (fotochemiczny) – występuje w miesiącach letnich, a związany jest z klimatem subtropikalnym. Portal Zielone Piekary powstał po to, by ułatwić walkę ze smogiem i zanieczyszczeniami. Czytaj nas, by być na bieżąco z informacjami dotyczącymi stanu powietrza w Piekarach!

Definicje


Znajdź nas


  • Ciekawostki

    Są rzeczy, o których nie śniło się... ekologom - sprawdź ciekawostki o smogu!

  • Definicje

    Twarde fakty i fachowa wiedza - poznaj podstawowe terminy dotyczące smogu i zanieczyszczeń.

Więcej

Skutki wdychania smogu:

Zobacz, czym grozi oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Dbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich – zabezpiecz się przed szkodliwym działaniem smogu!

System monitoringu jakości powietrza nochal

poznaj naszą ofertę

Eko Park

Partnerzy

Nochal
Radio Piekary
Piekary Śląskie